Swansea – miasto wielu kultur


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Swansea to miejsce pełne ludzi z wielu zakątków świata. Studentów, ale nie tylko. Kiedy mieszka się tutaj, da się to odczuć na wiele sposobów…


  • Różnorodność kuchni

Jonathan Gold, znany jako kucharz, pisarz, krytyk kulinarny i muzyczny, stwierdził, że najlepiej jest poznać miejsce przez jego kuchnię. I to dosłownie. Według niego, aby dowiedzieć się czegoś o danym miejscu, należy zacząć od jedzenia. A ponieważ urodził się i umarł w Los Angeles, z pewnością coś o tym wiedział.
W Swansea tę różnorodność da się odczuć na wiele sposobów. Zwłaszcza na ulicach, kiedy mijają Cię ludzie, po których widać, że przybyli z drugiego końca świata. Ale nie tylko dlatego. To na ulicach właśnie możemy naprawdę dostrzec kulturę. Obojętnie czy przechodzimy obok restauracji z chińskimi potrawami czy arabskim fast foodem z kebabem – wszystko to tworzy wszechobecną tutaj różnorodność.


  • Sklepy

Ponieważ narodowości tutaj jest wiele, ma to swoje odniesienie w lokalnych sklepach. Każdy czasem tęskni za krajem, domowymi smakami, lokalnymi potrawami (a większość Polaków tutaj za prawdziwym polskim chlebem…).
Nic więc dziwnego, że powstaje tak dużo sklepów z zagranicznymi produktami. Są tutaj sklepy oraz lokalne markety prowadzone przez ludzi z Arabii, gdzie można znaleźć świeże owoce, jak np. cięty aloes, i warzywa albo kupić przyprawy, których aromat można poczuć zaraz po wejściu do lokalu. Są również sklepy z chińskimi produktami, gdzie dostaniemy najlepszy sos sojowy czy napój z aloesu albo inne produkty, o których nawet nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Świetne rozwiązanie, jeżeli ktoś planuje zgłębić tajniki sztuki przygotowywania sushi…


  • Polacy i polskie sklepy

Oczywiście, nie mogło zabraknąć i tego. Ponieważ Polaków jest tutaj całkiem sporo, często udaje się usłyszeć parę znajomych słów na ulicy czy w markecie, jednak nie jest to posunięte do takiego stopnia, że widzimy się wszędzie. Tak naprawdę bezpośrednio osoby z Polski spotyka się tutaj rzadko, a jeszcze rzadziej można nawiązać rozmowę. Nie jest to więc tak jak często w innych zakątkach świata, że gdzie byśmy nie poszli, tam spotykamy kolejnego Polaka. Ja osobiście uważam to za plus, ponieważ sprzyja to nawiązywaniu nowych kontaktów i otwartości, a kiedy już rzeczywiście mamy chwilę na porozmawianie z kimś naszej narodowości, taka pogawędka dużo bardziej cieszy.
Polskich sklepów naliczyliśmy do tej pory 3. Ja osobiście byłam tylko w dwóch, jednak w obu pracuje bardzo miła obsługa, a w jednym z nich można swobodnie porozmawiać po polsku. Kiedy tylko zatęsknimy za domowym smakiem, znajdziemy tam napoje, kluski, knedle i pierogi, kisiel, majonez i ogórki (bo jakżeby inaczej), dobrze nam znane słodycze, a nawet niektóre warzywa jak np. pomidory. Często bywają tam również kosmetyki znanych polskich firm jak np. Ziaja.
Ponadto, niektóre polskie produkty, których jakość i smak naprawdę nie mają sobie równych, mają stałe miejsce na półkach w lokalnych brytyjskich sklepach.


  • Restauracje

Podobnie jak ze sklepami, restauracje nie zostają w tyle, jeżeli chodzi o mieszankę kulturową. O kebabach wspominałam już wcześniej, jednak zasługują one na wspomnienie po raz drugi, ponieważ jest ich tutaj naprawdę sporo (naprawdę!).
Na drugim miejscu znajdują się chińskie restauracje, jednak nie dajcie się zmylić, ponieważ w niczym nie przypominają one tych miejsc z szybko przygotowywaną chińszczyzną w Polsce. Kelnerzy mają eleganckie koszule, a kelnerki pracują zazwyczaj w narodowych strojach. W zależności od tego, czego szukacie, znajdziecie tutaj miejsca serwujące sushi, ale również tradycyjne chińskie dania.
Jeżeli kiedyś będziecie w okolicy, koniecznie przetestujcie jedno z tych miejsc, ponieważ smak i klimat (a niekiedy nawet i zapach) pozostanie w Waszej pamięci na długo.


  • Religia

Nie mogłam oczywiście o tym nie wspomnieć, ponieważ tutaj nie jest to temat tabu. Na terenie kampusu mieści się miejsce, gdzie każdy ma prawo do modlitwy, a Christian society często organizuje różnego rodzaju atrakcje jak np. wspólne ognisko w okolicach dnia 5 listopada, tzw. Guy Fawkes Night (jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii i obchodach tego święta tutaj, powstał o tym osobny artykuł), na których wszyscy – niezależnie od wiary – są mile widziani.
Wielość kultur można zaobserwować chociażby przez ilość i różnorodność tutejszych kościołów. Nie jest więc niespodzianką zobaczyć kobietę w hidżabie lub zobaczyć rodzinę wchodzącą do kościoła, który reprezentuje inny odłam chrześcijaństwa.
A jednak, w atmosferze wzajemnej akceptacji oraz tolerancji inności ludzi żyjących wokół, wszystko funkcjonuje normalnie… I właśnie tak powinno być.


Jeśli potrzebujesz porady, chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktuje 🙂 !

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023