Zrozumieć kulturę – zaskakujące rzeczy w UK


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


W UK panuje inna kultura, ludzie mają inne podejście i inną mentalność, więc zrozumiałe jest też, że wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Niektóre z nich były jednak dla mnie całkowicie niespodziewane. Dowiedzcie się, co najbardziej zaskoczyło mnie po przyjeździe na studia w UK…


  • Wzajemna sympatia

Ludzie tutaj rzeczywiście są dla siebie bardzo mili i na to byłam przygotowana. Jednak nie wyobrażałam sobie, do jakiego stopnia jest to posunięte. Przepraszanie siebie za stanięcie na drodze, za potrącenie podczas przechodzenia w sklepie… tutaj to codzienność! Co jest dla nas, Polaków, często ciężkie do wyobrażenia. Nie spotkacie więc tutaj rodzica krzyczącego na dziecko na ulicy ani ludzi kłócących się na ulicy.


  • Tolerancja

W UK panuje atmosfera wzajemnej akceptacji i tolerancji wobec inności. Bycie innym i okazywanie tego nie jest tutaj tematem tabu. Na homoseksualne pary nikt nie patrzy się dziwnie, a jeżeli nie utożsamiasz się ze swoją płcią, uniwersytet ma obowiązek zadbać o to, by zwracano się do Ciebie w formie, w jakiej sobie życzysz. To samo tyczy się osób, które swoją wyższą edukację rozpoczęły późno i są już po ślubie (wtedy formą powinno być Mrs. nie Miss).
Tolerancja jest tutaj podstawą do przyjaznej atmosfery, zwłaszcza uwzględniając różnorodność pochodzenia osób z zagranicy i wieku studentów. Potrafi ona jednak nadal czasem zaskoczyć. Dla mnie najbardziej zaskakujące było chyba, że na Azjatów nie powinno się mówić „Asians” ale „people from Asia”- tym bardziej, że w Polsce nie mamy na to określenie innego zamiennika.


  • Domowe utrudnienia i inne zabawne historie

Ostatni i najbardziej zaskakujący punkt, który przysporzył mi niemało trudności. Przed przyjazdem tutaj wiedziałam, żeby kupić przełącznik do kontaktu (pamiętajcie o tym!), ponieważ w UK są inne gniazdka, jednak takich niespodzianek okazało się być dużo więcej.

Klamkę np. trzeba podnieść do góry przed otwarciem i zamknięciem drzwi (bywa irytujące i trudne do wykonania, zwłaszcza kiedy ma się torbę i dwie siatki zakupów…). Ja sama pierwszego dnia po wprowadzeniu dzwoniłam do mojego agenta nieruchomości z zapytaniem czy drzwi są zepsute, czy to ja czegoś nie rozumiem, ponieważ nie mogłam ich zamknąć, na co uprzejmie poinformował mnie, że tutaj drzwi działają odrobinę inaczej…

Umywalki w nowszych domach niczym nie różnią się od naszych, „bardziej europejskich”, jednak w tych starszych spotkacie się z osobnym kranem do ciepłej i zimnej wody. Czasem nadal bywa to sztuką odpowiednio odkręcić oba tak, aby woda nie była ani za zimna, ani za gorąca…

I nie mogło obyć się bez powrotu do kwestii angielskich gniazdek po raz drugi. Otóż nie wystarczy podłączyć urządzenia do ładowania… nie zapomnijcie o przycisku On/Off!


  • Segregacja śmieci

W UK ludzie bardzo poważnie podchodzą do tematu segregacji. Głównie w związku z tym, że dużo więcej produktów niż w Polsce, jest pakowanych w plastikowe opakowania. W wielu krajach zostały nawet wprowadzone finansowe kary za niesegregowanie – a UK jest jednym z nich. Można się jednak spotkać z tym również u bliskiego sąsiada Polski – segregacja jest też bardzo rozwinięta w Niemczech.
Natomiast najprzyjemniejszą częścią (przynajmniej dla mnie, ponieważ zawsze byłam osobą, która musiała wynosić śmieci, pomimo że tego nie cierpiałam) jest fakt, że w mojej miejscowości, podobnie jak w reszcie walijskich miast, śmieci wystawia się przed schodami domu na dzień przed ich wywozem, a rano „magicznie” znikają. Należy tylko zwrócić uwagę, jakie śmieci są wywożone w danym tygodniu i po problemie 🙂


  • Brak niedziel niehandlowych

W UK nie został wprowadzony przepis o zakazie handlu w niedziele. Wszystkie sklepy w te dni pracują normalnie. Oczywiście, godziny są znacznie skrócone w porównaniu do innych dni. Sklepy otwarte są zazwyczaj do godziny 16, kiedy w inne dni pracują nawet do 22, jednak jest to bardzo przyjemne nie musieć myśleć o zakupach wcześniej, zwłaszcza, jeżeli niedziela jest jedynym dniem, kiedy naprawdę mamy na to więcej czasu. 


  • Podsumowanie

Każdy kraj to zupełnie inna kultura. Niektóre rzeczy są podobne, inne całkowicie nas zaskakują. Do niektórych trzeba się przyzwyczaić, reszta przychodzi zupełnie naturalnie. Jednak pomimo pewnych zaskoczeń, życie tutaj jest pełne wrażeń, przyjemne i momentami naprawdę niesamowite.
Historie, które opowiedziałam traktujcie z przymrużeniem oka, ponieważ miały na celu Was rozbawić i odrobinę lepiej pokazać – „od kuchni” – jak to jest mieszkać tutaj. Żadna z wymienionych rzeczy nie przeszkadza tak naprawdę w codziennym życiu, powiedziałabym, że to bardziej miła odmiana. A co do momentów zaskoczenia – te zawsze nastają po przyjeździe do nowego miejsca, gdzie wszystko funkcjonuje trochę inaczej. 


Jeśli potrzebujesz porady, chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023