Jak się nauczyć uczyć się skutecznie?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Jak się nauczyć uczyć się skutecznie? Bez zarwanych nocy i litrów kawy o poranku …


Z nauką zazwyczaj bywa tak, że robi się jej tylko więcej … 23 w nocy, a Ty dopiero siadasz do jutrzejszego wypracowania? Zarwana noc i worki pod oczami na dzień przed egzaminem? Cóż, kto tego nie zna? Co tak naprawdę jest naszą największą przeszkodą, żeby uczyć się systematycznie? Jak rozplanować sobie czas nauki i odpoczynku? Jak robić dużo i nie zwariować po drodze? To tylko kilka z odwiecznych pytań wszystkich uczniów (tak, tak, studentów też … jeżeli nie zwłaszcza).


Singleton Campus, Swansea University


Jest to temat bardzo bliski mojemu sercu z uwagi na fakt, że jako studentka dziennego kierunku, mieszkająca sama i w dodatku z pracą w dwóch różnych dziedzinach (i dwóch różnych miejscach), która zabiera sporą część czasu wolnego, musiałam bardzo dobrze zorganizować swój czas. A co z nauką? No właśnie.  Poniżej przedstawię Wam skuteczne metody na ułatwienie sobie nauki, której z roku na rok tylko przybywa. Wątpię, że sami jeszcze nie doświadczyliście tego zjawiska, ale jeżeli nie – uwierzcie na słowo. Im szybciej więc opanujemy własny system, tym lepiej.  Żeby nie był to wykład bez poparcia, przedstawię Wam też kilka spojrzeń z bardziej profesjonalnego punktu widzenia człowieka, którzy przeprowadził badania na ten temat. Ale zacznijmy od zagadnienia co tak naprawdę powstrzymuje nas, żeby faktycznie usiąść i zacząć się uczyć? Odpowiedź to: czas i motywacja.


Czas – każdy ma go tyle samo, kwestia jak dobrze go sobie rozplanować


Postaraj się sprawdzić, w jakich godzinach jesteś najefektywniejszy/a. Niektórzy najlepiej działają rano, jeszcze inni koło południa, a pozostali (do których należę też ja, pisząc ten artykuł późnym wieczorem pod ulubionym kocem i z herbatą w ręku) wolą wieczór, kiedy jest cicho i spokojnie. (Jeżeli należysz do grupy, która najlepiej działa o 3 nad ranem – w trosce o Twój sen- pracuj nad tym, żeby jak najlepiej wykorzystać dzień, a jak najmniej zostawiać na godziny, kiedy mózg nie pracuje już tak dobrze po całodziennym wysiłku). Zaobserwuj jaka pora jest najlepsza dla Ciebie i wtedy zabierz się za najtrudniejsze zadania, a te łatwiejsze zostaw na momenty, w których nie działa Ci się tak sprawnie.


Rozplanuj swój czas


Najlepiej wydrukuj kalendarz albo kup notes, w którym będziesz mógł rozpisać swój tygodniowy plan. Czas na naukę, szkoła, odpoczynek, wyjście ze znajomymi – Twój plan powinien zawierać wszystkie te rzeczy, żeby zachować równowagę, ponieważ nie da uczyć się efektywnie bez odpoczywania.


Ucz się systematycznie


Z bardziej naukowego punktu widzenia: Hermann Ebbinghaus, niemiecki psycholog, badał poziom zapominania w różnych aspektach czasowych. Jego badania wykazały, że bez żadnych powtórzeń, nowo nabyta wiedza jest zapominana zaraz po jej zdobyciu (50% informacji w przeciągu 20 minut, 70% w ciągu jednego dnia). Im więcej dni natomiast powtarzamy dany materiał, tym bardziej oporna jest, aby wylecieć nam z głowy. To prowadzi do bardzo prostych wniosków, że im więcej czasu poświęcimy systematycznemu powtarzaniu, tym więcej i lepiej zapamiętamy. Nie musisz od razu porywać się z całym podręcznikiem na weekend, spróbuj stawiać sobie realne – ale systematyczne – cele.


Motywacja


Doskonale wiadomo, że najcięższe są początki. Dlatego każdy z nas znajduje wymówki, żeby jeszcze się za coś nie zabrać – syndrom często również znany jako „Jeszcze tylko jeden odcinek na Netflixie”.  Zazwyczaj czekamy do ostatniej chwili, kiedy jesteśmy pod presją, aby coś zrobić, ponieważ nie mamy już więcej czasu. Dużo łatwiej jest nam z wyznaczonym czasem na naukę w ciągu dnia, ale co jeżeli nie jesteśmy w stanie w ogóle się za coś zabrać?


Podstawy


Doskonale wiemy, że dieta, sen i ruch to podstawa. Jeżeli któraś z tych sfer jest zaburzona, nauka przychodzi nam ciężej. Jeśli jesteśmy zmęczeni psychicznie, wysiłek fizyczny może się okazać dokładnie tym, czego potrzebujemy. Aby zadbać o szczegóły, najpierw musimy dopilnować ogółu. Czasem na skomplikowane problemy są proste rozwiązania, więc jeżeli np. masz problemy ze snem, pomyśl o pływaniu albo innych podobnych aktywnościach.
Ale ponieważ łatwiej powiedzieć niż zrobić, tak ważna jest rutyna – zazwyczaj kojarząca się z nudą i szarością – w rzeczywistości robi dla nas dużo dobrego. Jeżeli mamy swój schemat działań, funkcjonowanie w danym trybie po niedługim czasie zaczyna być proste.


Różne metody dla różnych osobowości


Wszyscy jesteśmy różni, więc nie zawsze działają na nas te same rzeczy.  W chwilach spadku motywacji, warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Tutaj już sami musicie przetestować, co najlepiej na Was działa – filmy, książkowe poradniki, coachingowe artykuły czy speeche motywacyjne; a może sami motywujecie się najlepiej? Sprawdźcie, co najlepiej działa!


Nie wszystko na raz


Często trudno nam się za coś tak naprawdę zabrać, kiedy czujemy się przytłoczeni ogromem rzeczy. Oczywiste jest, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego jednocześnie. Dlatego tak ważne jest, żeby zacząć planować z wyprzedzeniem to, co mamy do wykonania.


Na Swansea University funkcjonuje Assignment Survival Kit, w którym podajecie czas, jaki macie wyznaczony na daną rzecz, a resztę – włącznie z planem, krok po kroku, co należy zrobić i którego dnia – oblicza system. Jeżeli to coś, co do Was przemawia, postarajcie się znaleźć swój odpowiednik. Aplikacji ułatwiających naukę jest w Internecie całe mnóstwo.


Miejsce pracy i przerwy


Tak samo ważne jak czas, jest również miejsce pracy. Niezależnie czy to kawiarnia pełna innych ludzi, czy własny pokój, znajdźcie takie, które Wam najbardziej odpowiada – najważniejsze, żeby pomagało Was nie rozpraszać.
Bez przerw nie ma nauki. Po jakimś czasie nasza efektywność spada i konieczny jest odpoczynek. Istnieje technika zwana „Pomodoro”, z którą polecam się zapoznać, jeżeli ten temat Was bardziej interesuje – na dole możecie znaleźć link do strony z bardziej szczegółowymi informacjami. Proponuje ona naukę w interwałach – np. 25 min nauki, 5 min przerwy, ale najlepiej dostosować to indywidualnie do własnych możliwości. Na niektórych lepiej może działać dłuższy czas nauki z dłuższą przerwą – np. 50 min i 10 min przerwy.


https://interviewme.pl/blog/technika-pomodoro


Testuj różne rozwiązania


Cały czas się uczymy, również o sobie, więc najlepszą metodą na sprawdzenie swojej efektywności jest testowanie różnych rozwiązań. W końcu znajdziemy tę najlepszą! Może powinieneś wyciszyć telefon, kiedy czegoś się uczysz? Przemyśl, z czym masz największe trudności i poszukaj na nie rozwiązań.


Chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje? Odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl na pewno Cię ze mną skontaktują!

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023