autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Wielu z Was zastanawia się nad wyborem kierunku, porównuje możliwości, rozważa za i przeciw. Dlatego chcę Wam opowiedzieć jak wygląda studiowanie Psychologii w UK.
- Gdzie studiuję?
Mój uniwersytet mieści się w Walii, 3h pociągiem od Londynu. W bardzo urokliwym mieście – Swansea.
- Mój rozkład wykładów
Mam bardzo korzystny rozkład godzin, ponieważ na uniwersytecie muszę być tylko 3 dni w tygodniu, a w przyszłym semestrze zostanie to ograniczone do dwóch. Do tego najwcześniejsze zajęcia są o godzinie 10 rano. Prawdopodobnie zajęcia będą jedne po drugich, z jedną dłuższą przerwą pomiędzy, ale myślę, że 5 dni wolnego od wykładów zdecydowanie to rekompensuje.
Obecnie jest to jedna godzina statystyk w poniedziałek, dwie, oddzielone kilkugodzinną przerwą, we wtorek, i trzy różne wykłady w piątki.
- Zajęcia
– Statystyki – na szczęście w bardzo przystępnej formie, ponieważ wykładowcom naprawdę zależy, żebyśmy rozumieli to, o czym mówią.
– Research Methods – uzupełnienie statystyk, trochę przyjemniejsze dla typowych humanistów, ponieważ zawiera więcej teorii i przykładów niż wykresów i diagramów.
– Academic and Professional Development (tzw. Workshops) – kurs, który przechodziliśmy tylko przez pierwsze 2 miesiące nauki. Głównie dotyczył korzystania z odpowiednich źródeł w naszych pracach, planowania czasu, konsekwencji plagiatu, porad jak odróżnić wartościowe źródła oraz na co patrzeć i z czego korzystać podczas pisania pracy.
– Cognition: Basic Processes – bardzo upraszczając, jest to biologia. A dokładniej procesy poznawcze, które decydują o naszym postrzeganiu świata (jak np. budowa mózgu, ale również z czego złożone jest oko itd.).
– Abnormal Psychology – w bardzo wielkim uproszczeniu nauka o zaburzeniach i ich klasyfikacji oraz leczeniu. Jest to naprawdę ogromne uproszczenie, ponieważ na tych zajęciach mieliśmy również omawianą osobowość, różne spojrzenia na inteligencję i ich czynniki itp.
- Zaliczenia – I semestr
Do tej pory podczas trwania pierwszego semestru miałam kilka zaliczeń, szczegółowy opis znajdziecie poniżej.
1. Egzaminy internetowe (Workshops, Cognition)
Jak to wygląda? Czas na podejście do egzaminu to od tygodnia (Workshops) do dwóch (Cognition). Logujecie się kiedy i o której godzinie chcecie, macie internetowy materiał, aby przygotować się do pytań pod koniec tzw. Learning Pack, który on obejmuje. Z tego pierwszego samo podejście było gwarantem zdania, natomiast z Cognition wymagane jest 70%; dodatkowo tutaj później doszło również ograniczenie czasowe (10 min na 10 pytań). Jednak do części z pytaniami można było podchodzić więcej niż raz, jeżeli była taka potrzeba, przed wyznaczonym czasem zamknięcia Learning Pack, a ostatecznie liczył się najlepszy osiągnięty wynik. Z każdego z przedmiotów mamy 5 Learnig Packs do napisania.
2. Esej (Abnormal Psychology)
Dostajemy trzy tematy do wyboru i mamy miesiąc na napisanie eseju. Są one na 1500 bądź 3000 słów (np. ekonomia), w zależności od kierunku i tego czy dotyczy to tematu realizowanego tylko na jednych wykładach, czy przez cały semestr. Swansea University, podobnie jak wiele innych szkół wyższych w UK, co roku wydaje ogromne sumy (ponad 2 miliony rocznie), aby studenci mieli dostęp do wszelkich źródeł jak np. najnowsze dzienniki medyczne. Nie jest to więc tak ciężkie jak się może wydawać, o ile zostawimy sobie wystarczająco dużo czasu na research i sięgnięcie do tych informacji.
3. Practical Report (Statistics, Research Methods)
To jest właśnie zadanie, podczas którego wykorzystujemy wyniesioną z wykładów wiedzę. Ponieważ oba przedmioty są oceniane wspólnie, a Practical Report to jedna z dwóch rzeczy, na podstawie których jesteśmy oceniani, gra on całkiem dużą rolę. Mamy na wykonanie go około pół roku, jednak po 3 miesiącach jest możliwość wysłania go, aby otrzymać informację zwrotną (feedback), co jeszcze poprawić. Practical Report bazuje głównie na interpretacji danych z Excela i umiejętności wykonania wykresów – wszystko jest wyjaśniane wcześniej na tzw. seminariach, które wyglądają jak lekcje informatyki (tylko o większym zaawansowaniu) i odbywają się po zakończeniu Workshops.
4. Egzaminy semestralne
Przerwa pomiędzy egzaminami a ostatnimi wykładami jest względnie długa, ponieważ ostatnie wykłady mają miejsce 13. grudnia, a egzaminy wypadają 15. (Abnormal Psychology) i 23. stycznia (Cognition). Są to egzaminy z wiedzy z całego semestru, a po ich zakończeniu następuje kolejna dłuższa – bo trwająca aż 3 tygodnie – przerwa, zanim zaczną się kolejne wykłady i nowy semestr.
W drugim semestrze przewidziane są kolejne zaliczenia jak np. grupowe prezentacje, o czym z pewnością będziecie mogli dowiedzieć się więcej z moich artykułów w przyszłym roku 😉
Jeśli masz pytanie, chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!