autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Wiadomo, że egzaminy w innym kraju różnią się – bardziej lub mniej – od testów, które my do tej pory znaliśmy. Jakie są różnice? Jakie są wady i zalety?
• Zalety
Na samym początku warto zacząć od faktu, że wykłady są bardzo zrozumiałe, niezależnie od przedmiotu. Na psychologii mamy również statystykę, która wykładana jest w prosty sposób, a wszelkie problematyczne zagadnienia są dokładnie omawiane – do tego stopnia, że nawet ja je rozumiem…
Drugim atutem jest to, że nie ze wszystkiego mamy kolokwia. Z niektórych przedmiotów o ocenie końcowej decydują np. portfolia (statystyka) lub grupowe prezentacje (Academic and Professional Development).
Dodatkowo, kolokwia nie stanowią 100% naszej oceny końcowej. Egzaminy semestralne to 70% końcowej oceny, natomiast pozostałe 30% stanowi suma wyników 5 internetowych testów z danego przedmiotu lub esej (1500/3000 słów). Jest to bardzo pomocne, ponieważ jeżeli przyłożymy się od samego początku, może nam to znacznie ułatwić sprawę. Zwłaszcza na pierwszym roku, który – jak wszystkie nowe rzeczy – może się okazać wymagający, zanim opanujemy podstawowe akademickie umiejętności.
Aby zdać egzamin potrzebujemy 40%. To samo tyczy się poszczególnych modułów (jak Abnormal and Individual Psychology). Jeżeli jednak zdarzy się tak, że coś komuś nie pójdzie i nie otrzyma 40%, kolejnym plusem jest możliwość poprawy pod koniec roku.
W przypadku specjalnych okoliczności – z powodu przyczyn losowych, które mogły mieć wpływ na nasze możliwości – możemy ubiegać się o nieocenianie naszego egzaminu i podejść do niego pod koniec roku, co będzie traktowane jak nasze pierwsze podejście.
• Wady
Oczywiście nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że egzaminy testujące naszą wiedzę, organizację czasu, a także wytrzymałość na stres, mają również drugą stronę i kilka wad. Większość z nich związana jest jednak ze stresem, który musimy nauczyć się kontrolować oraz nowością niektórych zagadnień, które przecież z czasem staną się czymś normalnym i rutynowym. Kwestia tylko czasu, który będzie nam potrzebny do oswojenia się z tymi rzeczami.
Nowa kultura, nowy kraj i nowe miasto, inny system – wszystko to wymaga oswojenia się z sytuacją. Jeżeli jednak mamy problem z którąś z wymaganych umiejętności – pisaniem, organizacją czasu czy nawet samym językiem, uniwersytet oferuje wiele kursów jak poradzić sobie z takimi trudnościami. Są one skierowane zwłaszcza do studentów pierwszego roku – ale nie tylko.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.