autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Studia są czasem niezapomnianych wspomnień, nowych znajomości i poznawania samego siebie. Dlaczego więc jednak niektórzy, niezależnie od kraju, nie umieją się na nich odnaleźć?
• Wybór
Studia mogą okazać się cięższe niż powinny, jeżeli wybierzemy je z niewłaściwych powodów albo pozwolimy komuś decydować o naszych wyborach. Bardzo często kierujemy się również opinią naszych bliskich, którzy doradzali nam przez tyle lat. Oczywiście należy brać ich opinię pod uwagę, jednak nie zapominajmy, że to powinna być wyłącznie nasza decyzja, aby w razie jakichkolwiek potencjalnych błędów mieć pretensje tylko do siebie i wyciągnąć z tego lekcję, niż mieć żal do innych.
• Kierunek
Wielokrotnie przeprowadzano analizy, ilu maturzystów wie dokładnie, co chce robić. Jak możemy się domyślać, grupa tych całkowicie zdecydowanych i pewnych swoich decyzji nie jest zbyt liczna.
Ciężko jest dokonywać ważnych życiowych wyborów równocześnie przygotowując się do matur i kończąc szkołę. Zdecydowanie jednak wybór czegoś związanego z naszymi zainteresowaniami ułatwi sprawę. Nikt przecież nie lubi i nie chce uczyć się czegoś, co leży zupełnie z dala od naszego kręgu zainteresowań, prawda? W ten sposób jesteśmy bardziej zmotywowani i nie sprawia nam to tyle trudności.
A studia powinny w większym stopniu być przyjemnością, niż obowiązkiem; momentem, kiedy już wkroczyliśmy w dorosłość, ale jeszcze nie całkowicie, ponieważ poza obowiązkami jest też miejsce na przyjemności – przyjaźnie, podróże i szalone pomysły, z którymi nie warto czekać, ponieważ lepszy moment może się nie pojawić.
• Charakter i umiejętności
Wielu naukowców, zarówno w dalszej przeszłości jak i w ostatnich latach, było zainteresowanych relacją pomiędzy charakterem a pewnymi schematami myślenia oraz reakcjami. Udowodniono, że niektóre predyspozycje charakteru mogą być powiązane z różnymi poważniejszymi zaburzeniami jak np. depresją. Warto więc zwrócić uwagę, że wszyscy jesteśmy różni i wszyscy reagujemy inaczej na te same doświadczenia. Czasem znosimy je gorzej, czasem lepiej. Dlatego warto zastanowić się w czym jesteśmy dobrzy, a z czym mamy problem. Ułatwi nam to zadanie i będziemy w stanie pracować nad rzeczami, które sprawiają nam trudności.
Jeżeli źle sobie radzimy ze stresem, może to być problem nie tylko na uczelni, ponieważ będziemy na niego narażeni wszędzie – niezależnie czy jest to uniwersytet, praca czy kolejka w sklepie. Oczywiście nie w tym samym stopniu i nie na ten sam rodzaj, jednak nie zniknie on z naszego życia. Warto nad tym popracować. Podobnie, jeżeli mamy problem z organizacją czasu.
Jeżeli trudności sprawia nam robienie notatek lub zmieszczenie się w czasie na egzaminie, nie wpływa to bezpośrednio na inne dziedziny naszego życia. Często warto jest jednak, dla samego siebie, pokonać kilka przeciwności, które stoją nam na drodze do celu. Na tym polega nauka, a studia w mojej opinii to nie tylko teoria, to również bardzo wiele praktycznych umiejętności, których moglibyśmy nigdy nie nauczyć się będąc gdzieś indziej – a z pewnością nie w ten sposób.
• Nowe doświadczenia
Studia ogólnie mówiąc, a zwłaszcza w zupełnie nowym środowisku, to dużo nowych wyzwań. Wyzwania mają to do siebie, że często wyciągają nas z naszej strefy komfortu. Nie zawsze też jest to przyjemne. Zanim oswoimy się z pewnymi rzeczami, przywykniemy do innych, może to trochę potrwać. Nie jest to jednak powód, żeby się poddawać.
Nauka pewnych rzeczy, zwłaszcza tych ważnych, nie jest łatwa, jednak jakże przydatna w późniejszych latach, na każdym etapie życia. Jedynym utrudnieniem może być fakt, że często możemy dostrzec to dopiero z odpowiedniej perspektywy czasu… 🙂
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.