autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Wielu przed podjęciem decyzji o studiach zastanawia się jak przebiega proces związany z kolokwiami i egzaminami. Czy jest trudniej? Co wygląda inaczej?
Na samym początku warto wspomnieć, że różne kierunki mają odmienne ilości egzaminów – zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru.
Na psychologii mieliśmy dwa egzaminy semestralne z Abnormal and Individual Psychology i Cognition: Basic Processes, którą w dużym skrócie można tłumaczyć jako biologię. Oczywiście nie oznacza to, że są to jedyne zaliczenia z tych przedmiotów. Egzaminy to 70% końcowej oceny, natomiast pozostałe 30% stanowi suma wyników 5 internetowych egzaminów z danego przedmiotu lub esej (1500/3 000 słów).
Pozostaje jeszcze kwestia przedmiotów, z których nie jesteśmy egzaminowani w standardowy sposób jak np. statystyki – ocenie podlega za to np. tzw. „Practical report”, na którego przygotowanie mamy prawie cały semestr czy grupowe prezentacje z innych przedmiotów.
Przed egzaminami
Przed egzaminami dostajemy próbny arkusz z każdego przedmiotu, z którego mamy możliwość przygotować się we własnym zakresie. Jest to bardziej przygotowanie pod kątem organizacji czasu, niż samej wiedzy, ponieważ często próbne arkusze różnią się od przerobionego materiału i mają na celu jedynie zasygnalizować nam, czego możemy się spodziewać.
Proces
Ponieważ studenci psychologii na moim roku to ponad 250 osób, powstały trzy grupy pod kątem egzaminów. Każda z grup pisała egzamin w innym miejscu – jedni w tzw. Sports Hall, inni natomiast w specjalnej sali, która jest wynajmowana na różne okazje – w tym również śluby.
Egzaminy odbywały się o 9:30 lub o godzinie 14. Podobnie jak podczas polskiej matury, należy pojawić się z około 30 minut przed czasem, ponieważ na salę wchodzi się wcześniej. Należy również zabrać ze sobą kartę studencką, ponieważ ona pomaga nas „odhaczyć” przed wejściem na egzamin.
Egzamin
Na egzamin mamy dokładnie dwie godziny. W tym czasie powinniśmy odpowiedzieć na 60 pytań wielokrotnego wyboru (A-D) oraz dwa krótkie pytania w stylu eseju oraz wypełnić arkusz z naszymi ostatecznymi odpowiedziami. Czasu rzeczywiście nie jest na to zbyt wiele, więc należy bardzo go pilnować, aby go nam nie zabrakło – co może okazać się ciężkie zarówno dla studentów pierwszego roku, jak i studentów wymiany z programu Erasmus, zwłaszcza na początku – one zawsze są najtrudniejsze. Jednak z czasem i praktyką, wszystko staje się odrobinę łatwiejsze.
Co do części pisemnej – zawsze mamy cztery pytania, z których należy odpowiedzieć na dwa przez nas wybrane. Może to być jedno bardziej ogólne (Abnormal Psychology) albo takie, które składa się z kilku bardziej dokładnych (Cognition).
Koniec egzaminów
Po zakończeniu egzaminów mamy czas na odpoczynek przed nowym semestrem i kolejnymi wykładami. Długość przerwy jest oczywiście uzależniona od dni, kiedy odbywały się egzaminy (ponieważ są one rozłożone w różnych terminach od 7 do 23 stycznia). Tak więc pisząc egzamin wcześniej – np. na początku stycznia – możemy mieć odrobinę mniej czasu na naukę, jednak później możemy dłużej odpocząć 🙂 Chociaż, jak wiadomo, nie jest to zależne tylko i wyłącznie od nas.
Podsumowując, czasu na przygotowanie się do egzaminów jest naprawdę sporo, zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru, ponieważ oba poprzedzone są ponad miesięcznymi przerwami świątecznymi (Boże Narodzenie oraz Wielkanoc). I z dobrą organizacją czasu powinno spokojnie starczyć go na wszystko… 😉
Chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje? Odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl