Zespół z uniwersyteckiego Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Energetycznym sprawdza, jak najlepiej zintegrować odnawialne źródła energii z brytyjską siecią elektroenergetyczną, pomagając ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Umożliwia im to zdobyta nagroda w wysokości 244 000 funtów, przyznana przez Radę ds. Badań Nauk Inżynieryjnych i Fizycznych.
Zjednoczone Królestwo jest zobowiązane do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 80% do 2050 r. W porównaniu do poziomów z 1990 r., osiągnięcie tego celu wymagać będzie znacznej zmiany w sposobie wykorzystywania i wytwarzania energii. Aby poprawić stan powietrza, odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa i słoneczna, będą musiały zostać włączone do sieci energetycznej.
Chociaż zalety odnawialnych źródeł energii są bezsprzeczne, istnieją pewne zagadnienia, które należy rozwiązać, zanim zostaną one zintegrowane z siecią elektroenergetyczną. W tym celu w instytucie opracowuje się konkretne modele urządzeń z uwzględnieniem sposobów ich zasilania.
Badania nad połączeniem odnawialnych źródeł energii z resztą sieci elektroenergetycznej są prowadzone w ścisłej współpracy instytutu w Swansea University z dwoma partnerami przemysłowymi, National Grid i Measurable Ltd, oraz z University of Texas w Austin.
Dr Grazia Todeschini z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Energetycznym na Swansea University, główny badacz w projekcie, powiedziała: „Wraz ze wzrostem poziomu odnawialnych źródeł energii zintegrowanych z brytyjską siecią energetyczną, dochodzimy do punktu zwrotnego, w którym widoczny jest wpływ tych urządzeń na codzienną eksploatację sieci energetycznej. Razem ze współpracownikami projektu cieszymy się, że EPSRC wesprze te badania i nie możemy się doczekać, aby przyczynić się do dalszej integracji energii odnawialnej z brytyjską siecią elektroenergetyczną.”.