autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Listopad w Swansea był zdecydowanie miesiącem wydarzeń. Poza Guy Fawkes Night celebrowanym 5 listopada, w tym roku było połączone to z 50-leciem miasta. A świętowanie dwóch okazji na raz nie może przejść bez atrakcji i fajerwerków …
Kilka słów o historii …
Pewnie niektórzy z Was uczyli się o tym podczas lekcji angielskiego, gdzie wyjaśniona była historia święta, celebrowanego na cześć nieudanego zamachu, zwanego też spiskiem prochowym, którego próbował dokonać katolik i angielski wojskowy – Guy Fawkes (czy również Guido Fawkes) w 1605 r.
Znana jest data tylko jego chrztu. Był drugim z czwórki dzieci. Po śmierci ojca – prokuratora i adwokata sądowego, matka ponownie wyszła za mąż za katolika – Dionisa Baynbrigge’a, który miał prawdopodobnie duży wpływ na przekonania chłopca, który jako mężczyzna chciał wysadzić Izbę Lordów. Do czego nie doszło, ponieważ znaleziono go, gdy opuszczał piwnicę, i aresztowano. Tej samej nocy odkryto w niej również beczki z prochem, schowane pod stosami węgla i drewna na opał.
Ilustracja stworzona przez George’a Cruikshanka do powieści Williama Harrisona Ainswortha z 1840 roku.
Po pojmaniu, podczas pierwszego przesłuchania, Fawkes zachowywał się prowokacyjnie i twierdził, że nazywa się John Johnson. Zapytany przez lordów z Tajnej Rady króla, dlaczego posiadał tak dużą ilość prochu, odpowiedział im, że planował „wystrzelić Wasze szkockie żebracze grzbiety w Wasze szkockie góry”.
Fawkes przyznał się do swoich planów i wyraził żal jedynie za to, że mu się to nie udało. Jego nieugiętość zjednała nawet przychylność króla, jako człowieka „o wielkiej stanowczości”, co jednak nie powstrzymało go przed wydaniem nakazu torturowania. Został on najpierw poddany torturom lekkim – jak podwieszenie za nadgarstki, a następnie prawdopodobnie przesłuchiwany na łożu madejowym (jeżeli jesteście ciekawi, możecie zobaczyć jego zdjęcia w Internecie) i ostatecznie przyznał się 7 listopada.
Jego prochy rozesłano po „czterech krańcach królestwa” w celu ostrzeżenia przyszłych śmiałków, którzy mogliby planować dokonania zdrady. W dawnych czasach palono kukły z podobizną Guya Fawksa, czego obecnie zaprzestano.
Historia ta stała się inspiracją dla filmu „V jak Vendetta”, a członkowie grupy Anonymus (którzy działają również na YouTube) do tej pory zakładają maski, aby nie zostać rozpoznani.
Ognisko
4 listopada jedno z societies zorganizowało ognisko na plaży. Poza przyjemną atmosferą, wyjątkowym brakiem deszczu i towarzystwem znajomych, nie mogło obejść się bez gorącej czekolady, ciastek i ciepłych pianek prosto z ogniska …
5 listopada
W tym roku święto to było wyjątkowe, ponieważ zostało połączone z celebrowaniem 50-lecia miasta. Niektóre drogi zostały zamknięte, ponieważ impreza została zorganizowana na plaży, a jarmark rozstawił na obu kampusach – zarówno Singleton Campus jak i Bay Campus.
Nie brakowało słodkich jak i słonych przekąsek, akrobatów w świecących kostiumach, żonglerów ogniem jak i samych fajerwerk, do których wystrzelenia odliczał komentator. (A także późniejszych korków, ponieważ na świętowanie również zjechali się mieszkańcy z okolic).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!