Najpopularniejsze uczelnie i kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Wybór odpowiedniego kierunku studiów ma ogromny wpływ na przyszłość każdej osoby wkraczającej w dorosłe życie. Maturzyści decydujący się na odbycie dalszej edukacji w którejś z angielskich uczelni stają przed niepowtarzalną szansą nauki w najbardziej prestiżowych szkołach wyższych świata. Popularność i renoma placówek mieszczących się w Wielkiej Brytanii sprawia, że chcą się w nich uczyć młodzi ludzie ze wszystkich stron globu. Jakie kierunki studiów w UK są najchętniej wybierane?

Uczelnie Wielkiej Brytanii – mnogość opcji do wyboru

Najbardziej rozpoznawalne i cieszące się największą renomą na świecie uniwersytety mieszczące się na Wyspach Brytyjskich to Oxford oraz Cambridge. Są to również dwie najstarsze angielskie uczelnie, do których uczęszczają studenci z całego świata. Jednak chęć studiowania w Wielkiej Brytanii jest tak duża, że liczne grupy kandydatów starają się dostać także na inne uniwersytety cieszące się uznaniem zarówno na Wyspach jak i na świecie. Do najpopularniejszych z nich są zaliczane:

 • Imperial College London mieszczący się w Londynie
 • De Montfort University w Leicester
 • Anglia Ruskin University (ARU) w Cambridge
 • University of Bedfordshire w Loton
 • Nottingham Trent University w Nottingam
 • Birkbeck University of London w Londynie
 • Northumbria University w Newcastle
 • Middlesex University w Londynie

rekrutacja na studia w Anglii

Studia w Wielkiej Brytanii – jakie kierunki są najpopularniejsze?

Studia w UK dają nie tylko możliwość wyboru jednej z bardzo wielu prestiżowych uczelni, ale także dostępność ponad 50.000 kierunków, spośród których duża część nie występuje na polskich uczelniach. Jednak o tym, która specjalizacja jest najatrakcyjniejsza decyduje w dużej mierze popyt na określone umiejętności na rynku pracy. Kandydaci decydujący się na udział w rekrutacji na studia w Anglii wybierają najczęściej kierunki takie jak:

 • Informatyka (Computer Science). Ciągły postęp technologiczny, z którym wiąże się m.in. wdrażanie nowych systemów oraz tworzenie aplikacji sprawia, że zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest niezmiennie bardzo duże.
 • Prawo. Bardzo wymagająca i rozległa specjalizacja, która cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, jak również w innych krajach.
 • Chirurgia i medycyna. Podobnie jak prawo, kierunek ten wymaga ciągłej edukacji (zarówno w trakcie jak i po studiach) i również duży nacisk kładziony jest na praktykę.
 • Nauki około medyczne, takie jak m.in. fizjoterapia, po ukończeniu której można założyć własną praktykę zawodową.
 • Biologia morska. Kierunek zyskujący na popularności między innymi z uwagi na rosnące grono osób walczących o dobro środowiska.
 • Rachunkowość. Tematyka finansów jest na czasie od bardzo dawna i popyt na wiedzę i umiejętności z tego zakresu jest niezmiennie na wysokim poziomie.
 • Psychologia. Nauka o ludzkim umyśle i motywach zachowania człowieka. Bardzo popularna w UK jest również psychologia sportu.

studia w UK

Jak dostać się na wybraną uczelnię w UK?

Są trzy terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii, których należy przestrzegać i są uzależnione od konkretnego kierunku, na który chcemy aplikować. Na kierunki specjalistyczne (np. medycyna) podania składa się do 15 października. Dla większości pozostałych kierunków data ta przypada nie później niż 15 stycznia, natomiast na studia o profilu artystycznym można aplikować do 24 marca.

Bezwzględnie ostatecznym terminem rekrutacji na studia w UK jest 30 czerwca. Jest to tzw. „Late Entry” i dotyczy kandydatów, którzy nie dostali się na żaden z wybranych kierunków (maksymalnie może być ich pięć) podczas standardowej rekrutacji.

Rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii odbywa się w kilku krokach. Koniecznym jest zarejestrowanie się w UCAS – instytucji administrującej systemem składania wniosków na uniwersytety w Wielkiej Brytanii. W dalszej kolejności należy przygotować list motywacyjny, w którym zawarte są m.in. osiągnięcia i pasje kandydata. To właśnie Personal Statement obok świadectwa maturalnego jest najważniejszym dokumentem decydującym o przyjęciu kandydata na daną uczelnię. Niektóre uniwersytety wymagają również certyfikatu językowego IELTS, ale w większości przypadków wystarczy wysoko zdana matura z angielskiego. Proces rekrutacyjny można śledzić za pośrednictwem specjalnie stworzonego systemu UCAS Track.

studia w Wielkiej Brytanii

Koszt studiów w Wielkiej Brytanii

Koszty edukacji i utrzymania w UK budzą wśród potencjalnych kandydatów najwięcej obaw. Mimo, że są one wysokie w porównaniu z polskimi warunkami, to pożyczka na czesne pokrywająca w 100% opłaty za studia skutecznie rozwiązuje ten problem. Pożyczkę na studia w Anglii może otrzymać każdy kandydat będący obywatelem Unii Europejskiej, który nie ukończył 60 roku życia. Co ważne, zobowiązanie to student zaczyna spłacać najwcześniej rok po studiach i tylko w przypadku, gdy znalazł zatrudnienie, a jego roczne zarobki przekraczają pułap (tzw. „threshold”) określony ściśle dla danego kraju. Pożyczka na studia w UK udzielana jest na 30 lat, a po tym okresie jest ona umarzana bez względu na kwotę, która została do spłacenia.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023