Wybór odpowiedniego kierunku studiów ma ogromny wpływ na przyszłość każdej osoby wkraczającej w dorosłe życie. Maturzyści decydujący się na odbycie dalszej edukacji w którejś z angielskich uczelni stają przed niepowtarzalną szansą nauki w najbardziej prestiżowych szkołach wyższych świata. Popularność i renoma placówek mieszczących się w Wielkiej Brytanii sprawia, że chcą się w nich uczyć młodzi ludzie ze wszystkich stron globu. Jakie kierunki studiów w UK są najchętniej wybierane?
Uczelnie Wielkiej Brytanii – mnogość opcji do wyboru
Najbardziej rozpoznawalne i cieszące się największą renomą na świecie uniwersytety mieszczące się na Wyspach Brytyjskich to Oxford oraz Cambridge. Są to również dwie najstarsze angielskie uczelnie, do których uczęszczają studenci z całego świata. Jednak chęć studiowania w Wielkiej Brytanii jest tak duża, że liczne grupy kandydatów starają się dostać także na inne uniwersytety cieszące się uznaniem zarówno na Wyspach jak i na świecie. Do najpopularniejszych z nich są zaliczane:
- Imperial College London mieszczący się w Londynie
- De Montfort University w Leicester
- Anglia Ruskin University (ARU) w Cambridge
- University of Bedfordshire w Loton
- Nottingham Trent University w Nottingam
- Birkbeck University of London w Londynie
- Northumbria University w Newcastle
- Middlesex University w Londynie
Studia w Wielkiej Brytanii – jakie kierunki są najpopularniejsze?
Studia w UK dają nie tylko możliwość wyboru jednej z bardzo wielu prestiżowych uczelni, ale także dostępność ponad 50.000 kierunków, spośród których duża część nie występuje na polskich uczelniach. Jednak o tym, która specjalizacja jest najatrakcyjniejsza decyduje w dużej mierze popyt na określone umiejętności na rynku pracy. Kandydaci decydujący się na udział w rekrutacji na studia w Anglii wybierają najczęściej kierunki takie jak:
- Informatyka (Computer Science). Ciągły postęp technologiczny, z którym wiąże się m.in. wdrażanie nowych systemów oraz tworzenie aplikacji sprawia, że zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest niezmiennie bardzo duże.
- Prawo. Bardzo wymagająca i rozległa specjalizacja, która cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, jak również w innych krajach.
- Chirurgia i medycyna. Podobnie jak prawo, kierunek ten wymaga ciągłej edukacji (zarówno w trakcie jak i po studiach) i również duży nacisk kładziony jest na praktykę.
- Nauki około medyczne, takie jak m.in. fizjoterapia, po ukończeniu której można założyć własną praktykę zawodową.
- Biologia morska. Kierunek zyskujący na popularności między innymi z uwagi na rosnące grono osób walczących o dobro środowiska.
- Rachunkowość. Tematyka finansów jest na czasie od bardzo dawna i popyt na wiedzę i umiejętności z tego zakresu jest niezmiennie na wysokim poziomie.
- Psychologia. Nauka o ludzkim umyśle i motywach zachowania człowieka. Bardzo popularna w UK jest również psychologia sportu.
Jak dostać się na wybraną uczelnię w UK?
Są trzy terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii, których należy przestrzegać i są uzależnione od konkretnego kierunku, na który chcemy aplikować. Na kierunki specjalistyczne (np. medycyna) podania składa się do 15 października. Dla większości pozostałych kierunków data ta przypada nie później niż 15 stycznia, natomiast na studia o profilu artystycznym można aplikować do 24 marca.
Bezwzględnie ostatecznym terminem rekrutacji na studia w UK jest 30 czerwca. Jest to tzw. „Late Entry” i dotyczy kandydatów, którzy nie dostali się na żaden z wybranych kierunków (maksymalnie może być ich pięć) podczas standardowej rekrutacji.
Rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii odbywa się w kilku krokach. Koniecznym jest zarejestrowanie się w UCAS – instytucji administrującej systemem składania wniosków na uniwersytety w Wielkiej Brytanii. W dalszej kolejności należy przygotować list motywacyjny, w którym zawarte są m.in. osiągnięcia i pasje kandydata. To właśnie Personal Statement obok świadectwa maturalnego jest najważniejszym dokumentem decydującym o przyjęciu kandydata na daną uczelnię. Niektóre uniwersytety wymagają również certyfikatu językowego IELTS, ale w większości przypadków wystarczy wysoko zdana matura z angielskiego. Proces rekrutacyjny można śledzić za pośrednictwem specjalnie stworzonego systemu UCAS Track.
Koszt studiów w Wielkiej Brytanii
Koszty edukacji i utrzymania w UK budzą wśród potencjalnych kandydatów najwięcej obaw. Mimo, że są one wysokie w porównaniu z polskimi warunkami, to pożyczka na czesne pokrywająca w 100% opłaty za studia skutecznie rozwiązuje ten problem. Pożyczkę na studia w Anglii może otrzymać każdy kandydat będący obywatelem Unii Europejskiej, który nie ukończył 60 roku życia. Co ważne, zobowiązanie to student zaczyna spłacać najwcześniej rok po studiach i tylko w przypadku, gdy znalazł zatrudnienie, a jego roczne zarobki przekraczają pułap (tzw. „threshold”) określony ściśle dla danego kraju. Pożyczka na studia w UK udzielana jest na 30 lat, a po tym okresie jest ona umarzana bez względu na kwotę, która została do spłacenia.